5.úterní okénko Zbyňka Cypry: Jak si zvolit délku trasy a co si na ní s sebou vzít?

5.úterní okénko Zbyňka Cypry: Jak si zvolit délku trasy a co si na ní s sebou vzít?

Ahoj sportovci. Po okénkách běžeckého guru MILOŠE ŠKORPILA vás vtáhnu přímo do děje závodů HORSKÉ VÝZVY. Začínáme tradičně v Beskydech, malebném areálu skokanského můstku a amfiteátru Na Horečkách v Trojanovicích u Frenštátu. Stojíme před rozhodnutím, jakou trasu zvolíme. Máme volbu hned že tří variant tratí, doplněných o „Pochod s Mixitkou“ vhodný pro děti s rodiči a pohodáře bez sportovních ambic.

Chceme- li se účastnit jako jednotlivci, volíme trasu SHORT (cca 13,5km - limit pro dokončení 8hod), nebo trasu HALF (cca 43,4km -12hod).
Rozhodneme- li se startovat ve dvojici máme k dispozici navíc trasu LONG (cca 62,4km s limitem pro dokončení 24hod). Královskou trasu se startem pět minut před půlnocí je možné absolvovat pouze s parťákem, ve dvojici.
Všechny trasy nabízejí i účast s parťákem chlupatým - tedy pejskem.

Jak zvolit trasu?
Dovolím si přátele běhu rozdělit do dvou skupin. Běžci, kteří pravidelně běhají a řeší rychlost a pravidelné tempo. Ostatní jsou ta druhá skupina která se staví na start s výzvou dokončit, ať se stane na trase cokoliv. Prostě půjdu, závod je pro mě výzvou a pokud uvidím cíl, splním si svůj sen. 
Trasu SHORT výkonný běžec prosprintuje, zatím co začátečník možná bude bojovat s limitem. Závod je ale opravdu pro všechny a v limitu 8hodin stihneme i gulášek v hospůdce s přáteli.
Trénuješ víc než 2x za týden a v pohodě uběhneš 10 kilometrů? Pak je trasa HALF dostupná možná i pro tebe. Při zvolení rozumného tempa po startu. S trochou štěstí uvidíš cílovou pásku i ty.
Není pro tebe problém uběhnout klidně 20km a dáš to opakovaně i několikrát za týden? Zkus přemluvit kámoše, který to dá s tebou a právě pro vás je tady trasa LONG pro opravdové dobrodruhy. Už start v noci je dobrodružství a noční příroda pod nebem plným hvězd ti připraví nevšední zážitek. Zklamání z nedokončené trasy se neboj, závodů HORSKÉ VÝZVY je do konce léta dost. Nepodaří se vše letos, nezoufej! Příští rok se můžeš do tréninku opřít o to víc a splnit si sen a DÁT VÝZVU.

Nevíš co na sebe a s sebou na trať závodu? I na toto máme odpověď. Obecně čím chceš být rychlejší, tím míň s sebou taháš zbytečností. Nejrychlejší borci na trase SHORT jdou úplně nalehko. Bez zbytečné zátěže. Na krátké trase není riziko krize, zpomalení a prochladnutí tak veliké a každý gram se počítá. 
Trasa HALF vybízí k ledvince či běžecké vestě, ale ani zde není vyjímkou potkat zkušené maratonce bez něčeho na zádech, co by je zpomalilo.
Královská trasa LONG nese sebou úskalí možného zranění, únavy, zpomalení. Ani vykřečovaný závodník sedící na zemi po přepáleném startu není nic neobvyklého. Běžecká vesta, či batoh s vrstvou oblečení, či speciální výživa, kterou na občerstvovacích stanicích nenajdeš se hodí. Každá krize se dá překonat, hlavně může potkat i soupeře a závod přece končí až v cíli.

Tak co? Už se těšíš, nebo stále váháš? Příští úterní okénko věnujeme přípravě. Jak poznáš, že je ten tvůj trénink správný a efektivní.

Těší se Zbyněk Cypra

#zbynekcypra #rockpoint #salewa #beskydy #horskavyzva #dejvyzvu #prvnizavodseblizi #radyodambasadora #uterniokenka